Budgettet sænkes med 300 millioner €
Corona-krisen er hård ved Real Madrid og det blev tydeligt, da man i går fremlagde økonomien for sæsonen 2019/20 og offentliggjorde budgettet for 2020/21.
Budgettet falder nemlig med hele 300 millioner € til den kommende sæson til 617 millioner € og det er især manglen på tilskuerindtægter, som tvinger Real Madrid til at spænde livremmen ind.
Indtægterne i forgangne sæson faldt med 106 millioner €, svarende til 13% af det forventede og at man alligevel ender ud med et beskedent overskud på 300.000 €, vidner om at man i god tid har forholdt sig til Corona-krisen og truffet de nødvendige beslutninger.
Det betød dog, at man var nødt til at optage to banklån på samlet 200 millioner €, som skal afdrages over henholdsvis 5 og 3 år.