Officielt: Achraf skifter til Inter

Achraf inter

Real Madrid meddeler på sin officielle hjemmeside, at man er nået til enighed med Inter om salget af Achraf Hakimi.

 

Achraf Hakimi kommer fra to succesfulde år som udlejet i Dortmund, hvor han gjorde det så godt, at flere europæiske klubber fulgte ham tæt og da Inter kunne love ham fast spilletid og en markant lønforhøjelse, valgte han at takke ja til den mulighed, frem for at skulle tilbage til Real Madrid og kæmpe med Dani Carvajal i en opstilling, som ikke passer 100% til marokkanerens kvaliteter.

 

Real Madrid melder ikke noget om prisen, men der spekuleres i en pris på 40 millioner € + 5 millioner € i variabler, som kommer til udbetaling, hvis Inter vinder noget i kontraktperioden på 5 år.

 

Der spekuleres ligeledes i, at Real Madrid får en forkøbsret i de første to sæsoner, hvilket forpligter Inter til at videregive eventuelle bud fra andre klubber til Real Madrid, som så får mulighed for at udligne tilbuddet og forhandle med Achraf om en kontrakt.

Log-på for at kommentere


Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #1 1 måned 1 uge siden

madrid2000 skrev:

Ramos4 skrev: Bayern har købt Sané for 50 mio. Så 40 mio. for Hakimi ligger jo meget godt i tråd med det. Der er en pandemi i hele verden - klubberne bløder. Hvad er det I ikke forstår? :D


Det er typisk Bayern. De betaler stadigvæk ikke de store beløb for deres transfers. Leroy Sane har vist kun 1 år tilbage af kontrakt, og vil ikke forlænge. Så der er flere faktorer, der spiller ind end covid 19.


Vi gav 100 for Hazard i samme situation. Han er også et større navn end Sané, men stadig...

Jeg holder fast i, at 40 for Hakimi er hvad man kan forvente lige nu.
madrid2000's profilbillede
madrid2000 svaret på emne: #2 1 måned 1 uge siden

Ramos4 skrev: Bayern har købt Sané for 50 mio. Så 40 mio. for Hakimi ligger jo meget godt i tråd med det. Der er en pandemi i hele verden - klubberne bløder. Hvad er det I ikke forstår? :D


Det er typisk Bayern. De betaler stadigvæk ikke de store beløb for deres transfers. Leroy Sane har vist kun 1 år tilbage af kontrakt, og vil ikke forlænge. Så der er flere faktorer, der spiller ind end covid 19.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #3 1 måned 1 uge siden
Bayern har købt Sané for 50 mio. Så 40 mio. for Hakimi ligger jo meget godt i tråd med det. Der er en pandemi i hele verden - klubberne bløder. Hvad er det I ikke forstår? :D
BBB svaret på emne: #4 1 måned 1 uge siden
Enig med flere i at det er et underligt beløb. Jeg hæfter mig ved, at det er en forkøbsret, der er gældende i to år, fremfor en tilbagekøbs klausul.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #5 1 måned 1 uge siden

mohbar skrev: virkelig ekstremt naivt (i mine øjne) at sælge ham for så lidt når vi ved hvordan markedet er pt. Hvis situationen havde været den at han var Dortmund spiller og Inter havde henvendt sig så tror jeg absolut ikke Dortmund var gået til den spot pris.

Og tror simpelthen ikke på den udlægning at han forlangte at være i startopstillingen. Enhver der har set Madrid kampe under ZZ de sidste sæsoner kan klart se at ZZ har sine faste favoritter som han bare ikke roterer på og her Carvajal en af dem..

Desuden argumentet om at han ikke passer ind i Real Madrid spillestid holder altså bare ikke. Hakimi er en spiller der har vist han både kan spille på begge backsider og på midtbanen.

Er virkelig ærgerlig over at dette virker som et rigtig dumt salg der er i modstrid med klubbens vision om at investerer i fremtiden , ikke mindst når Hakimi er Madrid produkt.


Naivt at sælge ham for så lidt i dette marked? Er det netop ikke i dette marked at man må være realister? Vi får ingen kæmpe handler at se denne sommer overhovedet. Klubberne bløder. Coronaen er ved at krakke flere klubber. 40 mio euro svarer vel til 80 i et ikke-Corona marked.
Sahinovic's profilbillede
Sahinovic svaret på emne: #6 1 måned 1 uge siden
Til den pris, så havde flere klubber vel meldt sig ind i kampen om Hakimi, hvis han nu er så vild som enkelte gøre ham til? Det virker til, at det kun var Inter der var interesserede i ham.

Jeg har kun set enkelte kampe med ham i Real Madrid og Dortmund, og synes det så fint ud, men så heller ikke mere.
mohbar svaret på emne: #7 1 måned 1 uge siden
virkelig ekstremt naivt (i mine øjne) at sælge ham for så lidt når vi ved hvordan markedet er pt. Hvis situationen havde været den at han var Dortmund spiller og Inter havde henvendt sig så tror jeg absolut ikke Dortmund var gået til den spot pris.

Og tror simpelthen ikke på den udlægning at han forlangte at være i startopstillingen. Enhver der har set Madrid kampe under ZZ de sidste sæsoner kan klart se at ZZ har sine faste favoritter som han bare ikke roterer på og her Carvajal en af dem..

Desuden argumentet om at han ikke passer ind i Real Madrid spillestid holder altså bare ikke. Hakimi er en spiller der har vist han både kan spille på begge backsider og på midtbanen.

Er virkelig ærgerlig over at dette virker som et rigtig dumt salg der er i modstrid med klubbens vision om at investerer i fremtiden , ikke mindst når Hakimi er Madrid produkt.
Lars1991 svaret på emne: #8 1 måned 1 uge siden

2:18 skrev: En cheftræner kan jo aldrig love en spiller at være fast starter, så tror ikke rigtigt på den udlægning om en agents krav om stamplads. Parterne har vel forventningsafstemt og fundet ud af, at de ikke var et perfekt match lige nu. Det andet virker noget forskruet.


Enig, det virker helt hul i hovedet. Men man ved aldrig.
2:18 svaret på emne: #9 1 måned 1 uge siden
En cheftræner kan jo aldrig love en spiller at være fast starter, så tror ikke rigtigt på den udlægning om en agents krav om stamplads. Parterne har vel forventningsafstemt og fundet ud af, at de ikke var et perfekt match lige nu. Det andet virker noget forskruet.
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #10 1 måned 1 uge siden
Noget skal der gøres ift en angriber!

Jeg er helt tilfreds med salget ellers og håber vi får solgt mere til denne sommer!
mohbar svaret på emne: #11 1 måned 1 uge siden
Man kan vel pege på en håndfuld spillere der ikke lige just kæmper om deres pladser, hvoraf flere er på holdkort... :). Ihvertfald de sidste to sæsoner
Real HWL's profilbillede
Real HWL svaret på emne: #12 1 måned 1 uge siden
Kæmpe respekt til Zidane der ikke lade sig presse af en agent og hans spiller med prinsessenykker. Hvis man ikke er klar til at kæmpe om en plads i Real Madrid, så skal man ikke spille for klubben. Men syntes det er ærgerligt man ikke kunne finde på en løsning med Dortmund og Haaland. Han har en frikøbsklausul på 560mill til og med sommeren 2021. Man kunne sagtens bruge Achraf som en del af den handel.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.